Haberler

Orman Yangınları alarm veriyor!


 Yurdumuzun dört bir yanından orman yangını haberleri geliyor. Her orman yangınında ulusça ciğerimiz yanıyor. Yeşil örtüyü yok eden cehennem alevleri hiç kuşkusuz hepimizi derinden üzüyor. Hepimiz haklı olarak orman yangınları ile daha etkili mücadele edilmesini, çıkan yangınların en az hasarla söndürülmesini istiyoruz.

 Küresel ısınma, iklim değişikliği orman yangınlarını tetikliyor. Çıkan yangınlar kısa sürede büyüyor.  Peki orman yangınları neden çıkıyor? Yangınların tamamı (yıldırımdan çıkan yangınlar hariç) insan eli ile çıkıyor.

 Geçen yıl İzmir-Menderes’te çıkan ve üç ilçe sınırlarındaki ormanlara zarar veren büyük orman yangını uzun Kurban Bayramı tatilinin son günü meydana gelmişti. Bu yıl da Kurban Bayramının 1. Günü Balçova Teleferik civarı, aynı gün Manisa-Ahmetli, bayramın 2. Günü Menderes-Çamönü, bayramın 3. Günü Menderes Çile ’de çıkan yangınlar düşündürücü. Sadece piknik ateşinden mi yoksa kasten mi çıkarılıyor? İyi araştırılmalı.

 Önümüzde Ağustos ayı ve Eylül ayı orman yangını açısından çok riskli aylar. Sıcak hava, düşük nisbi nem tutuşmayı kolaylaştırıyor. Rüzgar’da etkili olduğunda yangın genişliyor.

 Son yıllarda orman yangınlarının uçak ve helikopter tarafından atılan sularla sönebileceği algısı oluştu. Gece uçak ve helikopterler uçuş yapamadığı için yangın söndürme faaliyetlerinin aksadığı düşünülüyor. Yangın havadan ve yerden yapılan çalışmalarla söndürülüyor. Gece arazözler ve yangın işçileri yangın kenarlarından şerit açarak yangını kontrol ediyor.

Neler yapılmalı?

-Yangına hassas yerleşim yerleri büyüyen orman yangınlarında risk altında kalıyor. Riski önlemek amacıyla yerleşim yerlerini çevreleyen yangın önleme kuşağı oluşturulmalı. Kuşak içinde kalan orman alanları 49 yıllığına orman köylüsüne verilerek güvenli tarım alanları oluşturulabilir. Örneğin adaçayı, kekik, zeytin, incir dikilebilir. Bu alanlarda ağaçlar arasında ot olmayacak, sadece toprak görülecek. Yangın buralara ulaşırsa yerleşim yerlerinin içine girmez.

-1 Haziran-30 Ekim tarihleri arasında ormanlara giriş yasağı var. Denetimler arttırılmalı. Yasaklara uyulmalı, kesinlikle ormanda piknik yapılmamalı.

-Radyo, yazılı ve görsel basında yapılacak haber ve kamu spotları sık sık tekrarlanmalı.

-Sigara izmaritlerinden çok yangın çıkıyor. Sigara paketlerine insan sağlığı ile ilgili uyarı ve resimler konuyor. Sigaranın orman yangınlarına da sebep olabileceğini belirten yazı ve resimler konulabilir.

-Eğitime önem verilmeli.

Ege Orman Vakfı olarak Orman Bölge Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi ile iş birliği yaparak okullarda ormanlarımızla ilgili görsel konferanslar veriyor orman yangınlarına dikkat çekiyoruz. Eğitim çalışmaları tüm özel ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak genişletilmelidir.

                                                                                                                                            


(6 Ağustos 2020 Perşembe)
< Tüm Haberler

Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık