EGE ORMAN VAKFI

Sakız Ağaçlandırması

Sakız ağacı bölgemizin korunması gereken en önemli türlerinden birisidir.

Sakız ağacı (Pistacia lentiscus L.) Kanarya Adaları’ndan başlayarak, bütün Ege ve Akdeniz kıyılarında doğal yayılış gösteren türüdür.

Damla sakızı (Mastik) elde edilen varyetesi P. lentiscus var. chiaDuhamise, sadece Yunanistan’ın Sakız adasının güneyinde ve Türkiye’nin batısındaki Çeşme yarımadası ile hemen hemen aynı ekolojiye sahip olan lokasyonda bulunmaktadır.

Biyoçeşitlilik açısından baktığımızda; Bölgemizde önce Bozulma, sonra Azalma, en sonunda da Yok olma ile karşı karşıya bulunmaktadır. Genlerin ve bu genleri taşıyan türlerin, ekosistem döngüsündeki yerlerinden dolayı korunması, geleceğe aktarılması çok önemlidir.

Sakız ağacının yayılış alanları gün geçtikçe azalarak, zamanla koruma kullanma dengesi bozulduğu için tür yok olmaya başladı ve mevcut bireylerin de yaşlanması nedeni ile nesli tehlike altındadır. Vakfımızın oluşturduğu Sakız Plantasyon Sahaları hem biyolojik çeşitliliğin ve parçalanmış habitatların korunmasına yönelik hem de Orman Genel Müdürlüğü sakız eylem planına katkı sağlamaktadır.

Sakız ağacı iki evcikli (dioik) bir bitkidir. Yani erkek ve dişi olmak üzere iki farklı cinsiyette ağaç vardır. Ancak, damla sakızı üretimi sadece erkek ağaçlardan yapılmaktadır. Dolayısıyla çoğaltmada da sadece erkek bitkiler kullanılır. Sakız ağacı tohumla çoğaltılabilir fakat tohumdan elde edilen bitkiler aşılanmak zorundadır. Sakız ağacının geleneksel çoğaltma yöntemi, kalın dallardan hazırlanan odun çeliklerinin doğrudan araziye dikilmesine dayanır. Bir yıllık sürgünlerden hazırlanan yapraklı çeliklerin köklendirilmesiyle fidan elde edilip, bu fidanlarla da sakızlık kurulabilmektedir.

Fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından bir bitkisel reçine olan damla sakızı, ağacın gövde ve kalın dallarının yaralanmasıyla elde edilmektedir. Sakız reçinesi, floem (soymuk) dokusu içinde bulunan salgı kanallarındaki, salgı hücreleri tarafından üretilmektedir. Açılan yüzeysel yaralardan kendiliğinden akan bu doğal reçine, havayla temas edince sertleşerek damla sakızının bilinen yuvarlak-oval şeklini ve sarımsı rengini kazanır . Verim çağı 15-50 yaşları olan bir ağaçtan, ortalama 300-350 g sakız toplanabilir. Damla sakızının toptan olarak kilogram fiyatı (2020) 100 Avro’nun üzerindedir. Dünya pazarında Chios Mastiha adıyla tanınan damla sakızının birçok kullanım alanı bulunmaktadır. Diş macunu yapımından gıda sanayiine, eterik yağının antiseptic özelliğinden sağlık ve gıda sanayiine kadar kulanılmaktadır. .

Sakız Ağacı Ağaçlandırması Sahaları; Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahalerımızda türün gelişimi kurulan damlama sulama sistemi ve bakım çalışmaları ile hızlandırıldı.

Çeşme Çiftlikköy Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahası 2800 fidan

Çeşme Ilıca Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahası 650 fidan

Foça Gerenköy Sakız Ağacı Ağaçlandırma Sahası 250 fidan

ÇEŞME ÇİFTLİKKÖY AĞAÇLANDIRMASI

FİDAN ADEDİ

AHMET - KADRİYE - ERAY PULAK SAKIZ KORUSU

100

AV. AHMET RAGIP TOSUN SAKIZ KORUSU

100

AYSUN KAPTAN SAKIZ KORUSU

100

BAHAR LİONS KULÜBÜ ŞEHİTLER SAKIZ KORUSU

100

BORANCAN TAYŞİ SAKIZ KORUSU

410

DENİZ HİLMİOĞLU SAKIZ KORUSU

100

E.Ü. TIP FAK. 79 MEZUNLARI SAKIZ KORUSU

125

EDİBE AKSÜYEK SAKIZ KORUSU

100

EGE TIP 78 MEZUNLARI SAKIZ KORUSU

220

FENERBAHÇE İZMİR ŞUBESİ KORAY ŞENER SAKIZ KORUSU

300

GÖZDE AKBOĞA SAKIZ KORUSU

255

GÜNAY - CENGİZ ÇİFTÇİ SAKIZ KORUSU

250

GÜNAY & HASAN LEFKELİ SAKIZ KORUSU

100

HİLEON SAKIZ KORUSU

179

INTERNATIONAL INNER WHEEL 242. BÖLGE FEDERASYONU SAKIZ KORUSU

130

İTÜ DENİZCİLİK FAKÜLTESİ MEZUNLARI DERNEĞİ İZMİR ŞB.SAKIZ KORUSU

100

İZMİR AGORA LİONS KULÜBÜ SAKIZ KORUSU

100

MERHUME NADİRE AGAR SAKIZ KORUSU

100

ÖZGE METİN SAKIZ KORUSU

200

PROF. DR. TUĞRUL PIRNAR SAKIZ KORUSU

115

REHA GENÇOSMANOĞLU SAKIZ KORUSU

336

SALİH ZEKİ TANSIK SAKIZ KORUSU

100

SHIMANO BİSİKLET SAKIZ KORUSU

100

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLER ODASI İZMİR ŞUBESİ

100

YILMAZ AKBIYIK SAKIZ KORUSU

100

YÜCEL ERANIL SAKIZ KORUSU

100

ÇEŞME ILICA SAKIZ AĞAÇLANDIRMASI

FİDAN BAĞIŞI

FALIM SAKIZLARI

300

TALAT AŞIKOĞLU

300

FOÇA SAKIZ AĞAÇLANDIRMASI BAĞIŞÇISINI BEKLİYOR.