EGE ORMAN VAKFI

Doğada Eğitim

ORMANI, TOPRAĞI, ÇİÇEĞİ, BÖCEĞİ, KORUYAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN, YEŞİLDEN MAVİYE DOĞANIN HER RENGİNE AŞIK OLSUNLAR DİYE DİLEK TUTALIM.

26 yıldır yaptığı doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile binlerce çocuğa ulaşan Ege Orman Vakfı kapsamı genişletilmiş Doğa Temelli Ekoloji Eğitim Programını Sizlerin desteği ile uygulamak ve daha çok çocuğa ulaşmak istiyor.
Ormanlar Yaşasın Diye ” içeriğinde verilen Doğa Temelli Ekoloji Eğitimi öncelikle öğrenciler olmak üzere toplumun her kesiminden katılan bireylere doğanın korunması amacıyla gerekli olan bilgi ve deneyimler teorik ve uygulamalı olarak aktarılarak ekosistemlere odaklı bir eğitimi içermekte, parçası olduğu doğanın sonsuz ve sürekli yenilenen yapısına ait yaşına uygun bilgiler edinmektedirler.
İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız iş birliği kapsamında tüm İl ve İlçelerdeki okullarda doğa eğitimleri gerçekleştiriyoruz. İnanıyoruz ki; eğitimimiz daha çok çocuğa ulaşarak doğanın sürdürülebilirliğine ve korunmasına katkı verecektir.
Doğanın sürdürülebilirliğinde Ege Orman Vakfı ile Çözüm Ortaklığı yaptığımız okullara “Doğa Dostu Okul” bayrağı verilerek, sosyal medya hesaplarımızda paylaşılmaktadır. Ayrıca eğitime katılan çocuklara eğitim kitapçığı ve “ Bez Torba Tasarım Atölyesi’nde” tasarladıkları bez torbalar hem bez torba kullanmak konusunda bilinç oluşturmak hem de günün anısı olarak hediye edilecektir.

PROJE İÇERİĞİ

Çocuğa en iyi arkadaştır orman, çimen, yağmur, güneş, bulut gökyüzü, dolaştırın durun onları...
Bu eğitim, doğa ile ilgili bilgi birikiminin ötesinde, öğrencilerde yeni değerler, ve okulda, evde, toplumda yeni bir davranış modeli oluşturmanın üzerinde durmaktadır. Bu bağlamda, öğrenciler her şeyden önce çeşitli etkinlikleri gerçekleştirme, tartışma, rol oynama ve karar alma konularında kazanımlarını derinleştirmektedirler.
Bu eğitim programı; Çocukların ve onların yetiştiricisi olan öğretmen ve ebeveynlerinin doğada eğitime ilgisini çekmek, ekosistemle ve ekoloji ile tanıştırarak kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde çevresel konuları doğanın içinde katılımcı merkezli interaktif sunarak, drama, energiser, atölye çalışmaları ile içselleştirmelerini sağlayarak doğayı korumaları amacıyla geliştirilmiştir.
“Doğada Eğitim” alan çocuklar, doğal süreçlerin öğrenilmesi, ekosistem ve ekolojiyle tanışmanın yanı sıra doğa-insan ve koruma- kullanma etkileşiminin güçlendirilmesi sureti ile doğa bilincinin oluşturulması konularında temel faaliyetler yapılmaktadır. Ayrıca, sosyal ilişki ve işbirliği gibi kazanımlar elde edecek, doğada vakit geçirerek doğal dengenin anlaşılması sağlanmaktadır.

EĞİTİM İÇERİĞİ:

  1. Kavramlar: Doğa - Ekoloji – Ormanlar – Toprak
  2. Görsel ve İşitsel Eğitim Materyal: Film, sunum, energiser, drama, bilgi kartları
  3. Gözlem: Arazi uygulamaları ve grup çalışmaları, sosyal etkinlikler, tüm flora ve faunanın gözlenmesi, doğal döngünün anlaşılması, hayvanlar ve yuvalarının incelenmesi
  4. İnteraktif sunum ve Arazi çalışmaları konuları: Toprak, Hava, Su döngülerinin hem doğada hem de insan yaşamında oynadığı roller nelerdir? Fotosentez nedir? Hayvanları koruyalım!

Küresel ısınmanın doğaya ne gibi etkileri olabilir? İklim değişikliği ile mücadele, su kaynaklarının verimli kullanılması, toprağın korunması, erozyon, toprak analizi, farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, kuş gözlemi, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, ağaçların yaşının hesaplanması ve orman altı bitki örtüsü, toprak altında yaşayan canlıların incelenmesi. Farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, toprak oluşumu, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, dikili ağaçların yaşının hesaplanması, böceklerle biyolojik mücadele ve orman altı bitki örtüsü ve mantarların incelenmesi.

Ormanda Eğitim Programı

09.30 - 10.30

Doğada eğitim merkezine seyahat

10.30 - 11.15

Doğada Drama Atölyesi

11.15 - 11.45

İnteraktif “Orman Yaşam Kaynağıdır“ Bilinçlendirme Sunumu

11.45 - 12.30

“Bez Torbanı Kendin Tasarla” Atölye Çalışması

12.30 - 13.30

Öğle yemeği

13.30 - 15.00

Orman İçinde Doğayı Öğreniyoruz (Ekoloji ve Toprak)

15.00 - 15.30.

“Orman Koruyucusu Sertifikası” Töreni ve Fotoğraf Çekimi

15.30

Okula dönmek üzere hareket

NASIL DESTEK VERİRİM?

Yapacağınız “Eğitime Katkı Bağışı” ile eğitim faaliyetlerinin planlanması, programlanması, eğitim materyallerinin temini, uygulanması ve eğitim verilmesi ile sivil toplum kapasitemizin ve rolümüzün güçlendirilmesi konularında kullanılacak ve daha fazla doğa bilinci gelişmiş, doğayı koruyan çocukların yetişmesine destek sağlayacaktır. Bunun için desteğiniz çok kıymetli ve değerlidir.
Destek vermek için online veya elektronik kart bölümünden eğitim bağışı sekmesiyle aşağıda görselleri bulunan ‘’ORMANLAR YAŞASIN DİYE’’ eğitim kartlarımızdan alarak sizde bağışınızı gerçekleştirebilirsiniz.

EĞİTİM BAĞIŞI