Doğada Eğitim

Yapacağınız “Eğitime Katkı Bağışı” ; eğitim faaliyetlerinin planlanması, programlanması, eğitim materyallerinin temini, uygulanması ve eğitim verilmesi ile sivil toplum kapasitemizin ve rolümüzün güçlendirilmesi konularında kullanılacak ve daha fazla doğa bilinci gelişmiş, doğayı koruyan çocukların yetişmesine destek sağlayacaktır. Bunun için desteğiniz çok kıymetli ve değerlidir.

Daha fazla çocuğa bu eğitimleri ulaştırabilmemiz için şimdi desteğinize ihtiyacımız var, herkesi destek vermeye çağırıyoruz.

“ORMANLAR YAŞASIN DİYE!”

DOĞA TEMELLİ EKOLOJİ EĞİTİMİ

Ormana,rüzgara,fırtınaya aşık çocuklar çoğalması dileği ile…

Sizce; kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller yetiştirebilmek için çocuklarımızın doğayı yeniden yaşamlarının bir parçası yapması bu kadar güç mü gerçekten?

Sayın Doğa Dostu,

23 yıldır yaptığı doğa eğitimleri ve farkındalık çalışmaları ile binlerce çocuğa ulaşan Ege Orman Vakfı bu yıl kapsamı genişletilmiş Doğa Eğitim Programını Sizlerin desteği ile uygulamak ve daha çok çocuğa ulaşmak istiyor.

Doğa’yı seven ve koruyan nesiller yetiştirmek amacı ile Ege Orman Vakfı olarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız işbirliği kapsamında tüm İl ve İlçelerdeki okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. İnanıyoruz ki çocuklar doğayı tanımadan sevemez, önemini bilmeden, koruyamaz. Ağacın- Ormanın bizim için yaşam kaynağı olan bir mucize olduğunu anlatmaya, içselleştirmeye, yaygınlaştırmaya çalışıyoruz.

Her yıl Eğitim ve Öğretim yılı içinde ve yaz okullarında verdiğimiz bilim temelli, imajı ve yüksek kalitesi ile farklılaşan doğa eğitimimiz için sizi çözüm ortağımız olarak yanımızda görmekten büyük mutluluk duyarız. İnanıyoruz ki; siz ve diğer stratejik ortaklarımızın da katkıları ile eğitimimiz daha çok çocuğa ulaşarak doğanın sürdürülebilirliğine ve korunmasına katkı verecektir.

  

Bölgemizde ki ormanların sürdürülebilirliği konusunda ve öncelikle çocuklarımız olmak üzere toplumun her kesiminde bilinç oluşturmak üzere 23 yıldır çalışan Vakfımız “Doğada eğitim projelerinde”  kurumunuzla işbirliği yapmak dileğindedir.

Çözüm Ortaklığı yaptığımız okullara  “ Doğa Dostu Okul “ bayrağı gönderilecek, haber metni oluşturularak basına servis edilecek ve sosyal medya hesaplarımızda paylaşılacaktır.  Ayrıca eğitime katılan çocuklara eğitim kitapçığı ve “ Bez Torba Tasarım Atölyesi’nde”   tasarladıkları bez torbalar hem bilinç oluşturmak hem de günün anısı olarak hediye edilecektir. 

1 öğrencinin 1 günlük “ ekoloji temelli doğa eğitimi “ katılım bedeli 50,00 TL. dir.

Katılımınız ile daha çok çocuğa ulaşılarak doğanın sürdürülebilirliğine ve korunmasına katkı verilecektir.

“ Ormanlar Yaşasın Diye ” Doğada Eğitim Projemizin uygulanmasında okulunuzla iş birliği içinde olmaktan büyük memnuniyet duyacağımızı belirterek, eğitim teklifimizin ayrıntılarını aşağıda paylaşmaktayız. Sizden gelecek önerilerle teklifimizi şekillendirebiliriz.

Sizinle eğitimde iş birliği yapmaktan büyük mutluluk duyarız.

Saygılarımızla,

PROJE İÇERİĞİ                    

Öğretmenler, Anneler, Babalar…

Çocuğa en iyi arkadaştır orman, çimen, yağmur, güneş, bulut gökyüzü, dolaştırın durun onları...

 “ Ormanlar Yaşasın Diye ” içeriğinde verilen Doğa Temelli Ekoloji Eğitimi öncelikle öğrenciler olmak üzere toplumun her kesiminden katılan bireylere doğanın korunması amacıyla gerekli olan bilgi ve deneyimler teorik ve uygulamalı olarak aktarılarak ekosistemlere odaklı bir eğitimi içermekte, parçası olduğu doğanın sonsuz ve sürekli yenilenen yapısına ait yaşına uygun bilgiler edinmektedirler.

Bu eğitim, doğa ile ilgili belirli alanlarda bilgi birikiminin ötesinde, öğrencilerde yeni değerler ve okulda, evde, toplumda yeni bir davranış modeli oluşturmanın üzerinde durmaktadır. Bu bağlamda, öğrenciler her şeyden önce çeşitli etkinlikleri gerçekleştirme, tartışma, rol oynama ve karar alma konularında kazanımlarını derinleştirmektedirler.

Bu eğitim programı; Çocukların ve onların yetiştiricisi olan öğretmen ve ebeveynlerinin doğada eğitime ilgisini çekmek, ekosistemle ve ekoloji ile tanıştırarak kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde çevresel konuları doğanın içinde katılımcı merkezli interaktif sunarak, drama, energiser, atölye çalışmaları ile içselleştirmelerini sağlayarak doğayı korumaları amacıyla geliştirilmiştir.

“Doğada Eğitim” alacak çocuklar, doğal süreçlerin öğrenilmesi, ekosistem ve ekolojiyle tanışmanın yanı sıra doğa-insan ve koruma- kullanma etkileşiminin güçlendirilmesi sureti ile doğa bilincinin oluşturulması konularında temel faaliyetler yapılacaktır. Ayrıca, sosyal ilişki ve işbirliği gibi kazanımlar elde edecek, doğada vakit geçirerek doğal dengenin anlaşılması sağlanacaktır.

Proje, 2018-2019 eğitim ve öğretim dönemi içerisinde İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü oluru ile gerçekleştirilen Projenin hedef kitlesi 08 -15 yaş arası İzmir İli ilköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerdir.

Eğitimler; eğitim alan uzmanı olan 1 orman mühendisi ve 2 uzman eğitmenin projede yer alması ile gerçekleştirilmektedir.

“Doğada Eğitim” programı ile kuramsal ve uygulamalı eğitimin verileceği doğal ve kapalı alanlarda aynı anda en fazla 25 kişinin eğitim almasına olanak sağlayacak seklinde organize edilecektir.

EĞİTİM İÇERİĞİ:

1.Kavramlar: Doğa -  Ekoloji – Ormanlar – Toprak

2.Görsel ve İşitsel Eğitim Materyal: Film, sunum, energiser, drama, bilgi kartları

3.Gözlem: Arazi uygulamaları ve grup çalışmaları, sosyal etkinlikler, tüm flora ve faunanın gözlenmesi, doğal döngünün anlaşılması, hayvanlar ve yuvalarının incelenmesi

4.İnteraktif sunum ve Arazi çalışmaları konuları: Toprak, Hava, Su döngülerinin hem doğada hem de insan yaşamında oynadığı roller nelerdir? Fotosentez nedir? Hayvanları koruyalım! Küresel ısınmanın doğaya ne gibi etkileri olabilir? İklim değişikliği ile mücadele, su kaynaklarının verimli kullanılması, toprağın korunması, erozyon, toprak analizi, farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, kuş gözlemi, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, ağaçların yaşının hesaplanması ve orman altı bitki örtüsü, toprak altında yaşayan canlıların incelenmesi. Farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, toprak oluşumu, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, dikili ağaçların yaşının hesaplanması, böceklerle biyolojik mücadele ve orman altı bitki örtüsü ve mantarların incelenmesi.

5.Eğitim Mekânı: İzmir Orman Bölge Müdürlüğü Eğitim Merkezi Buca Tınaztepe Mevkii Ormanları. İzmir’e uzaklığı 10 km’dir. İçme ve kullanma suyu mevcuttur.

Ormanda Eğitim Programı

09.30 - 10.30

Doğada eğitim merkezine seyahat

10.30 - 11.15

Doğada Drama Atölyesi

11.15 - 11.45

İnteraktif “Orman Yaşam Kaynağıdır“ Bilinçlendirme Sunumu  

11.45 - 12.30

Bez Torbanı Kendin Tasarla” Atölye Çalışması

12.30 - 13.30

Öğle yemeği

13.30 - 15.00

Orman İçinde Doğayı Öğreniyoruz (Ekoloji ve Toprak)

15.00 - 15.30.

Orman Koruyucusu Sertifikası” Töreni ve Fotoğraf Çekimi

15.30

Okula dönmek üzere hareket

       

Doğada Eğitim


Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık