Doğada Eğitim

“ORMANLAR YAŞASIN DİYE“

Ormanı, toprağı, çiçeği, böceği koruyan çocuklar çoğalsın, yeşilden maviye doğanın her rengine aşık olsunlar diye dilek tutuyoruz..

Çocuğa en iyi arkadaştır doğa; kulaklarında kuş sesleri ile ormanda şenlensin günleri, toprağa dokunsunlar, yaşasınlar doğayı, yaşam kaynağının farkına varsınlar…

22 yıldır yaptığı doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri ile binlerce çocuğa ulaşan Ege Orman Vakfı, Doğa Eğitim Programlarını duyurmak ve uygulamak için destek istiyor…

“Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin“  sloganı ile 1995 yılından beri çalışmalarına devam eden Ege Orman Vakfı;  Ulu Önder Atatürk’ün “ VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR KADERİNE TERK EDİLEMEZ” veciz sözünü düstur edinerek, İzmir İli ve Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir.  

Ege Orman Vakfı, orman alanlarının verimli şekilde kullanılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması,  orman yangınları,  arazi bozulumu, çölleşme, sel havzası iyileştirme, iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma, düşük karbon salımı teknolojilerinin adaptasyonu, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması için uygulamalar ve eğitimlerle kamu duyarlılığının arttırılması için çalışmaktadır.

Doğa’yı seven ve koruyan nesiller için Ege Orman Vakfı olarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız iş birliği anlaşması kapsamında tüm İl ve İlçelerdeki okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki çocuklar doğayı tanımadan sevemez, önemini bilmeden koruyamaz.

 “ Doğada Eğitim” alacak çocuklar, doğal süreçlerin öğrenilmesi, ekosistem ve ekolojiyle tanışmanın yanı sıra doğa-insan ve koruma- kullanma etkileşiminin güçlendirilmesi sureti ile doğa bilincinin oluşturulması konularında temel faaliyetler yapılacaktır. Ayrıca, sosyal ilişki ve işbirliği gibi kazanımlar elde edecek, doğada vakit geçirerek doğal dengenin anlaşılması sağlanacaktır.

Okulların talebi doğrultusunda , “Ormanlar, Ormanların Yararları, Ormansızlaşmanın Nedenleri ve Sonuçları, Suyun Önemi, Küresel Isınma, Geri dönüşüm, Yenilenebilir Enerji” konularında eğitimler verilmektedir. Eğitimler dersliklerde “Kuramsal Eğitim”,  ormanlık alanlarda ve fidanlıklarda uygulamalı “Doğada Uygulamalı Eğitim“ olarak yapılmaktadır.

Doğa eğitimi ekibini  "Orman Mühendisliği " eğitimi almış bir eğitmen ve ekip arkadaşları oluşturmaktadır.

Doğada eğitimlerimiz, hava şartlarından dolayı iç mekânları tercih eden yetişkinlerin, eğitimcilerin, ebeveynlerin “kötü hava” algısını değiştirmek ve çocukların yeniden doğayla bağ kurabilmeleri için yola çıkmıştır. Dört duvarın dışında da eğitimin yapılabileceği anlayışını yayabilmeyi hedeflemektedir.

Geçmişte doğa, çocukların oyun arkadaşlarından biriydi. Çocukların boş zamanlarının tamamı mahalle aralarında oyun oynayarak ve doğayı keşfederek geçerdi. Ancak bugün durum böyle mi? Son birkaç 10 yılda çocukların doğayı deneyimleme biçiminde büyük bir değişiklik oldu.

Çocuklar iklim değişikliği, buzulların erimesi gibi küresel tehditler hakkında bilgi öğreniyorlar ancak yanı başlarındaki doğadan habersiz yaşıyorlar. Musluklarından akan suyun, tavuk- yumurta ilişkisini, yedikleri sebzelerin nereden geldiğini, sınırsızca kullanılan poşetlerin, hediye kutularının ambalajlarının,  çöplerinin nereye gittiğini, yaşadıkları yere gelen göçmen kuşları, bölgelerine özgü ağaç ve diğer bitki türlerini bilmiyorlar.

Sizce;  kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller yetiştirebilmek için çocuklarımızın doğayı yeniden yaşamımızın bir parçası yapması bu kadar güç mü gerçekten?

Tabii ki değil!

Doğadan uzak olan nesillerin psikolojik gelişimleri de olumsuz etkileniyor, keşif yetenekleri, yaratıcılık ve düşünme yetileri kısıtlanıyor.

 Bu konuda hem ebeveynlerin hem de eğitimcilerin yapabileceği çok şey var. Doğaya çıkmaktan ve canlılara dokunmaktan çekinen çocuklar evdeki vakitlerini teknolojik aletlerle oynayarak geçiriyor.

Doğada eğitimlerimiz, İnsanların yaşadıkları dünyaya karşı sorumlulukları olduğunun farkına varmalarını ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Yeni öğrenme metotları ile doğanın kucağında verilen çevre eğitimi oynayarak öğrenen, mutlu ve başarılı birey oluşturma yolunda bilgi ve deneyimlerini artırmış kişiler olmasını sağlayacaktır. Eğitim alan öğrencilerin ailelerinin de bu sürece katılımı sağlanarak çarpan etkisi çoğaltılmaktadır. Bunun yanı sıra eğitimlere katılacak grupların farklı özelliklere sahip olması ve eğitimlerden geniş kitlelerin faydalanması fırsat eşitliği yaratma konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.


Doğada Eğitim Programı: Çocukların ve onların yetiştiricisi olan öğretmen ve ebeveynlerinin doğada eğitime ilgisini çekmek, ekosistemle ve ekoloji ile tanıştırarak kolay anlaşılır ve eğlenceli bir şekilde çevresel konuları katılımcı merkezli interaktif sunmak, drama, energiser, atölye çalışmaları ve doğada dolaşarak içselleştirmelerini sağlamak amacı ile doğayı korumaları amacıyla geliştirilmiştir.

Eğitimlerimiz sürecinde aşağıdaki yöntemler uygulanmaktadır.

1. Kavramlar: Doğa -  Ekoloji – Ormanlar – Toprak

2. Görsel ve İşitsel Eğitim Materyal: Film, sunum, energiser, drama, bilgi kartları

3. Gözlem: Arazi uygulamaları ve grup çalışmaları, sosyal etkinlikler, tüm flora ve faunanın gözlenmesi, doğal döngünün anlaşılması, hayvanlar ve yuvalarının incelenmesi

4. İnteraktif sunum ve Arazi çalışmaları konuları: Toprak, Hava, Su döngülerinin hem doğada hem de insan yaşamında oynadığı roller nelerdir? Fotosentez nedir? Hayvanları koruyalım! Küresel ısınmanın doğaya ne gibi etkileri olabilir? İklim değişikliği ile mücadele, su kaynaklarının verimli kullanılması, toprağın korunması, erozyon, toprak analizi, farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, kuş gözlemi, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, ağaçların yaşının hesaplanması ve orman altı bitki örtüsü, toprak altında yaşayan canlıların incelenmesi. Farklı ekosistemler ve canlıların izlenmesi, toprak oluşumu, tohumdan, çelikten ve diğer yöntemler ile bitki yetiştiriciliği, yapraklı ve iğne yapraklı ağaç türlerinin tanınması, dikili ağaçların yaşının hesaplanması, böceklerle biyolojik mücadele ve orman altı bitki örtüsü ve mantarların incelenmesi

5. Eğitim Mekânı: 1992 yılında B Tipi mesire yeri olarak tescil edilmiştir. 11.07.2011 tarih ve 903 sayılı Bakanlık Makamının oluru ile Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. 20,91 ha alana sahiptir. İzmir’e uzaklığı 20 km’dir. Sahada büfe, WC, piknik üniteleri bulunmaktadır. Elektrik içme ve kullanma suyu mevcuttur.


Yapacağınız “Eğitime Katkı Bağışı” ; eğitim faaliyetlerinin planlanması, programlanması, eğitim materyallerinin temini, uygulanması ve eğitim verilmesi ile sivil toplum kapasitemizin ve rolümüzün güçlendirilmesi konularında kullanılacak ve daha fazla doğa bilinci gelişmiş, doğayı koruyan çocukların yetişmesine destek sağlayacaktır. Bunun için desteğiniz çok kıymetli ve değerlidir.

Daha fazla çocuğa bu eğitimleri ulaştırabilmemiz için şimdi desteğinize ihtiyacımız var, herkesi destek vermeye çağırıyoruz.

Doğada Eğitim


Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık