KARBONSUZ UÇUŞ

Kurumsal ve bireysel uçuşlarınızın karbon salınımını kolayca hesaplayıp, fidan bağışlayarak karbon izlerinizi sıfırlayabilirsiniz.

karbonsuzucus.com web adresinden uçuşlarınızın karbon izini hesaplayarak ,  telafisi için dikmeniz gereken fidan sayısını öğrenebilir ve dilerseniz bağışta bulunmak üzere Ege Orman Vakfı sayfamıza yönlendirilebilirsiniz.

Karbon Ayak İzi nedir?

Karbon ayak izi, her bir bireyin çeşitli günlük faaliyetleri sonucu dolaylı ve dolaysız olarak doğaya yayılmasına sebep olduğu karbondioksit miktarının toplamıdır. Ev, araba, alışveriş gibi günlük rutinlerin hepsinin karbon ayak izimize etkisi vardır. Fakat birçoğumuz için uçuşlarımız kişisel karbon salınımımızda en büyük paya sahiptir

Karbon salınımı ve ayak izinde Türkiye ne durumda?

Araştırmalara göre Türkiye’de kişi başı ortalama yıllık karbon ayak izi miktarı 4 tonun üzerindedir. Bu rakam da dünya ortalamasına yakındır. Bununla beraber karbon salınımı, 1990 seviyesine göre en çok artış gösteren ülke Türkiye’dir ve ülkemiz doğal kaynaklarını, kendini yenileyebilme hızından daha fazla tüketen ülkeler arasında yer alır.

Karbon ayak izimi telafi etmek için neler yapabilirim?

Karbon telafisi, açığa çıkan salınımların yine eşdeğer bir CO2 tasarrufu ile karşılanmasıdır. Karbon miktarını dengelemenin veya azaltmanın en etkin yolu ağaç dikmek yada bağışlamak ve ormanlık alanları korumaktır.

Ağaç dikmenin küresel ısınmaya ne gibi bir etkisi var?

Ağaçlar fotosentez yoluyla karbondioksit gazını bünyesine hapseder ve organik maddelere dönüştürerek tutulmasını sağlar yani havadaki mevcut karbondioksiti içine çekip, karbonu emdikten sonra kalan oksijeni tekrar doğaya bırakır. Ağaçlar doğaya, canlı hayata ve insana diğer sayısız faydaları yanında, bu yolla atmosferdeki sera gazlarını emdikleri için, küresel ısınmanın etkilerini azaltma konusunda elimizdeki en güçlü yöntemlerden biridir. Kanıtlanmış ve doğal bir yöntemdir.

Ticari uçuşların karbon salınımına etkisi ne kadar?

Ulaşım %19 ile toplam karbon ayak izinde ikinci önemli paya sahiptir. Uçuş sektörünün ulaşım salınımındaki payı ise %12’dir ve hızla artmaktadır. Uçuş emisyonlarının %80’i uzun mesafe uçuşlarında salınır. Eğer iş ve tatil seyahatlerinizde hava yolunu kullanıyorsanız, karbon ayak izinizin büyük oranını bu uçuşlarınız oluşturuyor demektir. Örneğin Türkiye’den Amerika’ya yada Tayland’a gerçekleştireceğiniz bir seyahat ile sadece gidiş – dönüş uçak yolculuğunuz ortalama bir bireyin yıllık karbon ayak izi miktarına nerdeyse eşittir. Üstelik uçakların yaydığı sera gazları yüksek irtifalarda atmosfere salındığı için etkisi kat kat fazla olmaktadır.

< Tüm Projeler