Bez Torba Tasarım Atölyesi

HEP BİRLİKTE BEZ TORBA KULLANALIM, KULLANILMASINI SAĞLAYALIM

“Kendi Bez Torbanı Kendin Tasarla”

Sizleri… Günlük alışveriş veya tüketim odaklı çanta kullanımı ortak paydasında buluşturmak istiyoruz

 

Ortalama alışveriş kültürüne sahip bir kişi yılda yaklaşık 500 adet tek kullanımlık torba kullanabiliyor. Hatta bu rakam AVM’ leri ve zincir mağazaları sıklıkla kullanan kişilerde 1000 âdete bile çıkabiliyor. Bu torbaların ezici çoğunluğunu plastik torbalar oluşturuyorken, bir kısmını tamamen ya da kısmen geri dönüşebilir kâğıttan üretilmiş çantalar, çok az sayıda kısmını ise pamuk dokuma ya da doğa dostu torbalar oluşturuyor.

Mahalle bakkalımızdan başlayıp (hala oturduğumuz mahallede bir bakkal kalmış ise tabi), kasap, manav, semt pazarı alışverişi, market alışverişi, giyim kuşam alışverişi, kırtasiye alımları, seyyar satıcıdan aldığımız öteberi vs, vs.. Aklımıza gelebilecek satın aldığımız her şey irili ufaklı torbaların içine koyuluyor ve bunların ezici çoğunluğu maalesef geri dönüşümlü hammaddeden üretilmemiş, kendisi de geri dönüştürülemeyen plastik torbalar oluşturuyor.

Doğal hayata ve insan sağlığına zararlı etkileri olan milyonlarca hatta milyarlarca geri dönüşemeyen poşet torbayı çöp adı altında toprağa, suya atıyoruz. Sanki tabiat bu atıklarımızı bize geri göndermeyecekmiş ve bunun hesabını bizlerden sormayacakmış gibi.

‘bez torba doğa dostudur, geri dönüşümlüdür’

Bu sebeplerle hep birlikte bez torba kullanalım, kullanılmasını sağlayalım.

" Kendi Bez Torbanı Kendin Tasarla" atölye çalışmalarımızda tekstil boyama kalemleri ile Vakfımıza ve doğaya destek veren EDDİNG firmasına teşekkür ederiz. 

EGE ORMAN VAKFI

Bez Torba Tasarım Atölyesi


Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık