EGE ORMAN VAKFI

Historical Development of Olives

Zeytin, insanlar tarafından 4 BIN Yıldan bu yana bilinen ve değerlendirilen bir meyvedir. Pek çok kaynakta, zeytinin anavatanının Mezopotamya olduğu, oradan da Akdeniz ülkelerine yayıldığı belirtilmektedir. Mezopotamya'daki kazılarda bulunan M.Ö. 2000’li yıllara ait resimlerde kralların konuklarına zeytin ikram ettikleri görülür.

Tarih boyunca barış, dostluk ve bereketi simgeleyen zeytin; Büyük İskender' IN seferleriyle Ege ve Akdeniz'e yayılır. Daha sonraki çağlarda Ege ve Akdeniz kıyılarını işgal eden Romalılar; Frigyalılar ve Fenikeliler sayesinde zeytinle tanışırlar. Roma gemilerinin amforalar içinde Avrupa'ya taşıdıkları zeytin böylece dünyaya açılır.

Dünya geneline baktığımızda, % 98’i Akdeniz ülkelerinde olmak üzere 37’ye yakın  ülkede, 10 milyon hektar alanda yaklaşık 1200 zeytin çeşidi üretilmektedir.

Ege Orman Vakfı, ağaçlandırma faaliyetlerine kaynak ve süreklilik sağlamak amacıyla;  modern tarım tekniklerinin kullanıldığı ülkemizin örnek zeytin plantasyonlarından olan zeytinliğinde; bölge halkının istihdamına öncelik vererek, bölgesel kalkınma ve bilinçlenmeye öncülük etmektedir.

DOğal çevrenin ve insan sağlığının korunduğu, suyun ve enerjinin verimli kullanıldığı zeytinlikte ‘’iyi tarım uygulamaları” kapsamında tarım yapılmaktadır.

Ekolojik dengeye önem veren Ege Orman Vakfı  Zeytinliği’nde kullanılan enerjinin tamamı yine aynı bölgede bulunan Vakfa ait güneş enerji santralinden karşılanmaktadır.

Zeytinlikten elde edilen ürünler ağırlıklı olarak sofralık zeytin ve natürel sızma zeytinyağı geleneksel / DOğal Yöntemlerle işlenerek tüketicinin beğenisine sunulmaktadır.

Ege Orman Vakfı ürünlerinin  farklılığı; tek bahçeden hasat edilmesi, tek depoda aynı koşullarda tatlandırılması, konusunda uzman bir ekip tarafından sürecin Yürütülmesiyle, kalite ve tat sürekliliği sağlanması, faaliyetlerimiz sonucu elde edilen gelirin tekrar ağaç dikilerek DOğaya geri kazandırılmasıdır.


ÜRÜNLERİMİZ

Zeytin

DOğal Yöntemlerle fermantasyona alınan sofralık zeytinler su, protein, yağ, selüloz, fosfor, kükürt, kalsiyum, klor, demir, bakır, A,C,E vitaminlerinden meydana gelmiştir. Zeytinin et kısmında %10-25, çekirdeğinde %25-50 oranında yağ bulunur. Zeytin DOğanın lezzet mucizesidir. Gemlik çeşidi zeytinler küçük çekirdekli ve bol etlidir. Etli kısmı çekirdekten kolayca ayrılır. Bileşenlerinden de anlaşıldığı üzere  çok sağlıklı bir meyvedir.


Zeytinyağı

Zeytin ağacının meyvelerinin sıkılması ile elde edilen, hiçbir kimyasal işlem görmeden DOğal hali ile tüketilebilen, oda sıcaklığında sıvı olan benzersiz bir sağlık deposudur. 100 gr zeytinyağı 30 mg E vitamini içermektedir.


Zeytin Ezmesi

DOğal Yöntemlerle salamura edilmiş ve sofralık nitelikteki zeytinlerden üretilmekte,, zeytin ve zeytinyağında bulunan bütün besin maddelerini içermektedir.  Püre haline getirilen zeytine çeşitli baharat ilavesi yapılarak hazırlanmaktadır.

Zeytinde ve zeytinden üretilen zeytinyağında  ve ezmede; oleik asit, E vitamini, hidrokarbonlar, linolik, palmitik ve stearik asitler mevcuttur. Oleik asit insan bünyesinin kendisinin yapamadığı ve dışardan almak zorunda olduğu bir maddedir. Zeytin ve zeytinden yapılan ürünlerde (zeytin ezmesi, zeytinyağı vb) bolca bulunur. Linolik asit ise kötü huylu kolesterolü düşürücü bir etkiye sahiptir. E vitamini dokuların yaşlanmasını önler ve beyin fonksiyonlarını korur.  Karaciğeri çalıştırır. Gastrit ve ülsere karşı koruyucudur. Oleik asit, süt veren annelerde bebeğ IN sinir dokularının gelişmesini sağlar.

Zeytinyağı sağlıktır, güzelliktir. Birçok hastalık riskinin azaltılmasında etkili olduğu bilinen zeytinyağı, A, D, E ve K vitaminleri, tokoferol, kalsiyum ve magnezyum gibi minerallerle, insan metabolizması iç IN gerekli birçok proteini de içermektedir.

Yapısında bulunan kuvvetli antioksidanlar (polifenollerin) ve içeriğindeki Oleuropein adlı madde, hücreleri yenileyerek bazı kanser türlerine karşı da hücreleri korur. Zeytinyağı kardiyovasküler sisteminde iyi huylu kolesterolü, HDL'yi yükseltip, kötü huylu kolesterolü LDL'yi düşürmesi ile kalp sağlığı iç IN vazgeçilmez bir besindir. Kandaki kolesterol miktarını azaltıp damar tıkanıklığı ve Yüksek tansiyon riskini aza indirdiği bilimsel açıdan kanıtlanmıştır.

Kemik oluşumunu olumlu Yönde etkileyerek vücudun iskelet yapısını güçlendirir. Bu özelliği ile bir yandan bü Yümeye yardımcı olduğu iç IN çocuklar, öte yandan da kemik erimesini frenlediği iç IN erişkinler; özellikle de osteoporoz riski olan kadınlar iç IN çok yararlıdır.

Mide tarafından hazmı en kolay yağ olduğu iç IN vücudun mineral ve vitaminleri almasını da kolaylaştırır. Mide asidini azaltır, mide tarafından en iyi tolere edilen yağdır.  Mide çeperini mide asitlerine ve ülsere karşı korumaktadır.

Beslenme uzmanları, zeytinyağının yapısında bulunan E vitamininin, karaciğer, damar çeperleri, alyuvarlar, adaleler ve beyin gibi önemli dokular üzerinde koruyucu etkisi olduğunu söylemektedirler. Bu önemli gıda aynı zamanda vücut hücrelerinin yenilenmesinde de önemli rol oynar ve bu nedenle de insan vücudunda yaşlanmayı geciktirir ve beyin fonksiyonları üzerindeki olumsuz etkileri azaltır.

Zeytin hem bir lezzet hem de bir sağlık kaynağıdır...