EGE ORMAN VAKFI

Fidan Nasıl Dikilir?

Polietilen torbada yetiştirilmiş ibreli (Çam, Servi v.b.) bir fidanın dikilmesi

1. Genişliği ve derinliği fidanın kap ölçülerinden daha fazla olacak şekilde, kazma ve kürek yardımı ile çukur açılır. Çukur açılırken, çukurdan çıkarılan alt ve üst toprak çukurun kenarında ayrı ayrı yerlere konur. Çukurdaki taş, kök v.b. materyaller temizlenmelidir.


2. Çukurun yanınan getirilen fidan yere yatırılır. Kök kıvrıklığını önlemek amacıyla fidanın ambalajının dip kısmı 1-1,5 cm yükseklikten keskin bir bıçakla kesilir. Sonra polietilen torba bıçakla boydan boya kesilir.


3. Fidan, köklerini saran toprağın dağılmasını önlemek için torbası ile birlikte çukurun ortasına dik olarak konur. Çukurun derinliği fazla ise çukur dibi bir miktar üst toprakla beslenir. 


4. Çukurun yarısına kadar üst toprak konur, polietilen torba çıkarılır. Doldurulan toprak ayakla (darbe şeklinde vuruş yapmadan) sıkıştırılır. 


5. Üst toprağın kalanı ile alt toprak çukura doldurularak tekrar sıkıştırılır. Toprak çok fakir ise yanmış (Olgunlaşmış) hayvan gübresi de verilmelidir. Doldurulan toprağın seviyesinin arazinin seviyesinden biraz daha aşağıda kalmasına dikkat edilir. Fidanın dibine bir çanak şekli verilir.