Ormanlar Yaşasın Diye

ORMANI SEVGİ ve BİLGİ KORUR

İnsan , varolduğu ilk günden bu yana kendisine yaşam veren her şeyi doğadan aldı. Bugün cismen doğadan kopuk yaşadığımız şehirlerde bile hayat tümüyle doğadan besleniyor. Soluduğumuz temiz havayı, yediğimiz her lokmayı ve içtiğimiz her yudum suyu doğa sessizce bizim için üretiyor.

Ne yazık ki!!! İçinde bulunduğumuz çağda insan doğanın yaşam için önemini unuttu ve onu tarihte hiç görülmemiş bir hızla yok ediyor.

Bu nedenle binlerce canlı türü, ormanlar, nehirler, bozkırlar, su kaynakları, mevsimler sonuç olarak insanın kendi geleceği tehlike altında Doğanın yaşaması için harekete geçme artık her bir insan için nefes alıp vermek kadar önemli.


Doğa iyiyse biz de iyiyiz. Doğa biziz...

Doğaya uygun yaşayan, sosyal sorumluluğu gelişmiş, doğadan aldığını doğaya veren bireylerin gelişimine katkı da bulunmak amacıyla kurulduğu 1995 yılından bu yana Ege Orman Vakfı eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

Gönüllü eğitmenlerimizle birlikte çeşitli topluluklara ve okullara 2009 yılında birebir verilen konferanslarla 25 bin kişiye ulaşılmıştır. Her yıl olduğu gibi “Gelecek Kuşaklar Orman yok Demesin” konulu düzenlenen yarışmalarla sosyal farkındalığın artırılmasına katkı da bulunulmuştur.

Çevreye ve yok olan yeşil değerlerimize sahip çıkmak adına yaptığımız çalışmalara destek veren tüm doğa dostlarına şükranlarımızı sunarız.

ORMANI, TOPRAĞI, ÇİÇEĞİ, BÖCEĞİ, KORUYAN ÇOCUKLAR ÇOĞALSIN, YEŞİLDEN MAVİYE DOĞANUN HER RENGİNE AŞIK OLSUNLAR DİYE DİLEK TUTALIM...

Çocuğa en iyi arkadaştır doğa; kulaklarında kuş sesleri ile ormanda şenlensin günleri, toprağa dokunsunlar, yaşasınlar doğayı, yaşam kaynağının farkına varsınlar…

22 yıldır yaptığı doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri ile binlerce çocuğa ulaşan Ege Orman Vakfı, Doğa Eğitim Programlarını duyurmak ve uygulamak için destek istiyor…

“Gelecek Kuşaklar Orman Yok Demesin“  sloganı ile 1995 yılından beri çalışmalarına devam eden Ege Orman Vakfı;  Ulu Önder Atatürk’ün “ VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR KADERİNE TERK EDİLEMEZ” veciz sözünü düstur edinerek, İzmir İli ve Ege Bölgesi başta olmak üzere tüm Türkiye’de faaliyetlerini sürdürmektedir.  

Ege Orman Vakfı, orman alanlarının verimli şekilde kullanılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması,  orman yangınları,  arazi bozulumu, çölleşme, sel havzası iyileştirme, iklim değişikliği, biyoçeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma, düşük karbon salımı teknolojilerinin adaptasyonu, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması için uygulamalar ve eğitimlerle kamu duyarlılığının arttırılması için çalışmaktadır.

Doğa’yı seven ve koruyan nesiller için Ege Orman Vakfı olarak İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile yaptığımız iş birliği anlaşması kapsamında tüm İl ve İlçelerdeki okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü inanıyoruz ki çocuklar doğayı tanımadan sevemez, önemini bilmeden koruyamaz.

 “ Doğada Eğitim” alacak çocuklar, doğal süreçlerin öğrenilmesi, ekosistem ve ekolojiyle tanışmanın yanı sıra doğa-insan ve koruma- kullanma etkileşiminin güçlendirilmesi sureti ile doğa bilincinin oluşturulması konularında temel faaliyetler yapılacaktır. Ayrıca, sosyal ilişki ve işbirliği gibi kazanımlar elde edecek, doğada vakit geçirerek doğal dengenin anlaşılması sağlanacaktır.

Okulların talebi doğrultusunda , “Ormanlar, Ormanların Yararları, Ormansızlaşmanın Nedenleri ve Sonuçları, Suyun Önemi, Küresel Isınma, Geri dönüşüm, Yenilenebilir Enerji” konularında eğitimler verilmektedir. Eğitimler dersliklerde “Kuramsal Eğitim”,  ormanlık alanlarda ve fidanlıklarda uygulamalı “Doğada Uygulamalı Eğitim“ olarak yapılmaktadır.

Doğa eğitimi ekibini  "Orman Mühendisliği " eğitimi almış bir eğitmen ve ekip arkadaşları oluşturmaktadır.

Doğada eğitimlerimiz, hava şartlarından dolayı iç mekânları tercih eden yetişkinlerin, eğitimcilerin, ebeveynlerin “kötü hava” algısını değiştirmek ve çocukların yeniden doğayla bağ kurabilmeleri için yola çıkmıştır. Dört duvarın dışında da eğitimin yapılabileceği anlayışını yayabilmeyi hedeflemektedir.

Geçmişte doğa, çocukların oyun arkadaşlarından biriydi. Çocukların boş zamanlarının tamamı mahalle aralarında oyun oynayarak ve doğayı keşfederek geçerdi. Ancak bugün durum böyle mi? Son birkaç 10 yılda çocukların doğayı deneyimleme biçiminde büyük bir değişiklik oldu.

Çocuklar iklim değişikliği, buzulların erimesi gibi küresel tehditler hakkında bilgi öğreniyorlar ancak yanı başlarındaki doğadan habersiz yaşıyorlar. Musluklarından akan suyun, tavuk- yumurta ilişkisini, yedikleri sebzelerin nereden geldiğini, sınırsızca kullanılan poşetlerin, hediye kutularının ambalajlarının,  çöplerinin nereye gittiğini, yaşadıkları yere gelen göçmen kuşları, bölgelerine özgü ağaç ve diğer bitki türlerini bilmiyorlar.

Sizce;  kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller yetiştirebilmek için çocuklarımızın doğayı yeniden yaşamımızın bir parçası yapması bu kadar güç mü gerçekten?

Tabii ki değil!

Doğadan uzak olan nesillerin psikolojik gelişimleri de olumsuz etkileniyor, keşif yetenekleri, yaratıcılık ve düşünme yetileri kısıtlanıyor.

Bu konuda hem ebeveynlerin hem de eğitimcilerin yapabileceği çok şey var. Doğaya çıkmaktan ve canlılara dokunmaktan çekinen çocuklar evdeki vakitlerini teknolojik aletlerle oynayarak geçiriyor.

Doğada eğitimlerimiz, İnsanların yaşadıkları dünyaya karşı sorumlulukları olduğunun farkına varmalarını ve toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket etmelerini sağlamayı hedeflemektedir. Yeni öğrenme metotları ile doğanın kucağında verilen çevre eğitimi oynayarak öğrenen, mutlu ve başarılı birey oluşturma yolunda bilgi ve deneyimlerini artırmış kişiler olmasını sağlayacaktır. Eğitim alan öğrencilerin ailelerinin de bu sürece katılımı sağlanarak çarpan etkisi çoğaltılmaktadır. Bunun yanı sıra eğitimlere katılacak grupların farklı özelliklere sahip olması ve eğitimlerden geniş kitlelerin faydalanması fırsat eşitliği yaratma konusunda önemli katkılar sağlamaktadır.


Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık