Haberler

Güneşten Ormanlar’a GOLD Standart Sertifikası


Sera gazı emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunan  Ege Orman Vakfı’na ait Güneş Enerji Sistemi, yenilenebilir enerji projelerini derecelendiren "Gold Standard"sertifikasını aldı. Vakfın  “Güneşten Ormanlar” Projesi kapsamında kurulan Güneş Enerji Sistemi,  Ege Orman Vakfı tarafından geliştirilerek, özgün katkı sağlayan ve güneş enerjisi alanında Karbon sertifikası elde edilen ilk karbon sertifikasyonu projesi oldu. Ege Orman Vakfı Güneş Enerji Sistemi’nin GOLD Standard VER Karbon Sertifikası doğrulanarak belgelendi ve ulusal / uluslararası piyasalarda satışa sunuldu.

Ege Orman Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Yasemen Bilgili; “Ege Orman Vakfı, sertifikalardan elde ettiği katma değeri sera gazı salımını azaltacak teknolojilerin uygulanması ve yaygınlaştırılması, yeni orman alanlarının oluşturulması  amacıyla kullanmaktadır. Bu sayede sera gazı salımlarının tutulmasına yönelik yeni karbon yutak alanları oluşturulması için finansman sağlanmaktadır.

İlk olarak, Rotary 2420 Bölge Eğitim Assembly etkinliğinin karbon ayak izi, Tulip Egitim ve Danismanlik tarafından Ege Orman Vakfı’nın  "Güneşten  Ormanlar" projesi tarafından sağlanan emisyon azaltım sertifikalari kullanilarak denkleştirildi ve karbon nötr etkinlik olarak düzenlendi.” diye konuştu.

İklimsel değişikliklere duyarlı şirketler faaliyetleri esnasında oluşan karbon salımlarını hesaplayarak (karbon ayak izlerini ölçerek), bu salımları dengelemek amacı ile salım azaltımını sağlayan projelerin (yenilenebilir enerji ) üretmiş oldukları karbon azaltım kredilerini satın alarak, karbon nötr haline gelmektedirler.

Ege Orman Vakfı’na ait Karbon sertifika Uluslararası Gold Standart kuruluşunun belirlediği kurallar ve metodolojilere uygun olarak geliştirilerek, BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi’ne ( UNFCCC )  uygun olarak akredite olmuş bağımsız kuruluşlar tarafından onaylanan Bir Gönüllü Emisyon Azaltım Projesi’ne dayanmaktadır.


(21 Mayıs 2018 Pazartesi)
< Tüm Haberler

Sosyal Medyada Bizi İzleyin

Bizleri sosyal medyada da takip edebilirsiniz.

E-Bülten Kayıt

Güncel haberlerimizi takip etmek ister misiniz?

Ege Orman Vakfı Danışma Hattı

Sormak istediklerinizi ya da merak ettikleriniz için bizi arayın.

Yukarı Çık